Bajrami u Bosni: Ljepota običaja i porodičnih vrijednosti

Bajrami u Bosni: Ljepota običaja i porodičnih vrijednosti

Bajrami nekada - duh prošlih vremena

Bajram je oduvijek bio posebno vrijeme okupljanja, radosti i zajedništva. Dani pred praznik bili su ispunjeni pripremama – žene su temeljito čistile domove, ukrašavale ih i pripremale najbolja jela. Koristilo se najljepše posuđe, kupovala nova bajramska odijela za svakog člana porodice, a atmosfera je bila ispunjena svečanošću.

Suština Bajrama – bilo da je riječ o Ramazanskom ili Kurban Bajramu – ostala je ista, ali se duh vremena promijenio. Nekadašnja tradicija nosila je posebnu toplinu i međusobnu povezanost.

Ramazanski bajram – slavlje nakon posta

Ramazanski Bajram dolazi nakon mjeseca Ramazana – mjeseca posta, odricanja i duhovnog uzdizanja. Tokom Ramazana živjelo se drugačije: od sehura do zajedničkih iftara, molitvi i jačanja porodičnih vrijednosti.

Nekada je stub društva bila vjera u Svemogućeg Boga i porodica koja je brinula o svakom članu. Među ljudima su postojale snažne veze – i u dobru i u zlu.

Ramazanski Bajram bio je vrijeme velikog veselja, izražavanja zahvalnosti Bogu na snazi i strpljenju tokom posta. Pripreme su počinjale danima ranije – kuće su se detaljno čistile i mirisale na domaća jela: baklave, tufahije i mnoge druge poslastice koje su bile simbol bosanske gostoljubivosti.

Sam Bajram počinjao je klanjanjem bajram-namaza u džamijama, kojem su prisustvovali uglavnom muškarci. Žene su ostajale kod kuće, pripremale bajramski doručak, dočekivale goste i razmjenjivale poklone unutar porodice. Posjete rodbini, komšijama i prijateljima bile su neizostavne, a druženja su služila za dijeljenje životnih iskustava, međusobnu pomoć i učvršćivanje veza.

Djeca su s osmijehom obilazila rodbinu, s ponosom pokazujući svoje „bajram banke“ – novac koji su dobijala od starijih, zajedno s poklonima.

Ramazanski Bajram nije bio samo religijski praznik – bio je društveni događaj koji je spajao ljude kroz radost, poštovanje i ljubav.


Kurban bajram – dan žrtve i zajedništva

Kurban Bajram se obilježava dva mjeseca i deset dana nakon Ramazanskog Bajrama. U narodu je postojao običaj da se između dva Bajrama ne sklapa brak, jer se to smatralo narušavanjem svetog mira i duhovne pripreme.

Središnji čin Kurban Bajrama jeste klanje kurbana – ovna bez fizičkih mana, što simbolizira žrtvu i požrtvovanost. Kurbane su uglavnom prinosile imućnije porodice. Jedan dio mesa ostajao je u kući, dok se drugi dijelio rodbini, komšijama i onima koji nisu imali mogućnost da sami zakolju kurban.

Ovaj čin dijeljenja bio je duboko ukorijenjen u bosanskoj tradiciji – izraz humanosti, solidarnosti i brige za zajednicu. U tim trenucima, Bosanci su osjećali puni smisao svoje vjere i kulture – kroz običaje i rituale koji su nosili identitet naroda.


Bajrami nekada podsjećaju nas na vrijeme kad su skromnost, bliskost i poštovanje bili temelji svakodnevnog života. Danas, u vremenu brzine i otuđenosti, vrijedno je prisjetiti se te topline – i pokušati je oživjeti, bar u tragovima.

Objavite svoj komentar